Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
HTF20161104 25 klein

Zijn duurzaamheidsbeloftes gebouwen wel reëel?

Beide bedrijven, ingenieursbureau Deerns en fabrikant van klimaatbeheersingssystemen Priva, zijn lid van de FHI-branche Gebouw Automatisering. Beiden opereren vanuit een meer dan stevige duurzaamheidsdoelstelling.

“Bij alles wat wij doen in ‘building services’ is onze doelstelling minimaal 20% besparing”, was de opening van Erik Lousberg, directievoorzitter van Deerns Nederland. “Via onze hefboomfactor, de resultaten bij klanten, denken wij zo’n 1250 maal onze eigen voetafdruk te besparen.” Of dat ook lukt bij overheidsgebouwen, wilde Van Veldhoven als volksvertegenwoordiger natuurlijk weten. “Bij Rijksvastgoed is het moeilijker”, is de ervaring van Wouter Kok, Smart Building specialist bij Deerns en managing director van het nieuwe spin-off bedrijf bGrid. “De trend is dat de afstand tussen vastgoedbeheer en de gebruiker kleiner wordt. Dat is nodig om te kunnen besparen onder meer via een veel hogere bezettingsgraad, dankzij online monitoringsystemen. Dat is bij Rijksvastgoed moeilijk. Het beheer staat daar organisatorisch verder af van de gebruiker.”

Stientje had op de fiets willen komen, maar de afstand Rijswijk/De Lier was toch net te lang en de agenda te vol.

Blijft natuurlijk een indrukwekkend verhaal hoe Priva zich heeft ontwikkeld van leverancier van kachels voor kassen naar een internationaal opererend bedrijf dat zich nu richt op het ‘creëren van een klimaat voor groei’. En dan hebben Jerry Vermaas, general manager Building Automation Nederland, en Jan Westra, strategic business developer, het over crossovers in de ‘sustainable urban delta’, ‘indoor farming’, ‘urban farming’ en de ‘greenbelt’ rond de stad.

Als het gaat om de vastgoed waardeketen, daarvoor levert Priva producten om de ‘performance’ van gebouwen te monitoren. “Wij constateren dat 80% van de gebouwen niet werkt zoals ze zijn ontworpen. Meestal staat binnen een jaar het hele systeem ‘op de hand’”, ervaart Vermaas. “Vaak ontbreekt het aan mensen die voldoende kennis hebben om te kunnen monitoren.”

De reactie van Stientje van Veldhoven is weer heel direct en wonderbaarlijk doelgericht voor een politicus. “We moeten de handhaving van duurzaamheidseisen gaan versterken en we moeten voorbeelden gaan laten zien. Het is nu het moment.”

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Nieuwe cao Metaal en Techniek definitief: loonsverhoging en verbeterde regelingen voor 340.000 werknemers
 - Installatie Totaal
BRL 100 versie 3.0: wat verandert er?
 - Installatie Totaal
Installateurs zien meer vraag naar warmtepompen door stijgende gasprijs
 - Installatie Totaal
Light + Building 2026: innovatie, design en installatietechniek
 - Installatie Totaal
SHK+E ESSEN 2026 positioneert zich als kompas voor de warmtemarkt
 - Installatie Totaal
Generatiekloof remt kennisoverdracht in installatietechniek
 - Installatie Totaal
Techniek Nederland dringt in Tweede Kamer aan op extra steun voor verduurzaming gebouwde omgeving
 - Installatie Totaal
ISSO actualiseert compacte leidraad voor bodemwarmtepompen in woningbouw