Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
IT20230224 ISSO kleintje riolering
24 februari 2023

Vernieuwde ISSO-kleintje Riolering biedt de vakman volop praktische kennis

Voor veel installateurs en servicemonteurs is het ISSO-kleintje Riolering al vele jaren een belangrijk naslagwerk. De afgelopen maanden hebben we deze kennis geactualiseerd. Vooral mensen in de praktijk vinden in dit document de meest gebruikte richtlijnen voor het ontwerp, de aanleg en het onderhoud van gebouwriolering. Door zijn compacte vorm, maar ook doordat de kennis online te raadplegen is, is deze uitgave geschikt om op de bouwplaats of bij een praktijkproject te raadplegen.

Naast de laatste kennis biedt het handzame boekje ook diverse afbeeldingen, schema's en montagerichtlijnen voor afvoerleidingen van vuilwater en hemelwater. Bovendien is het Kleintje Riolering ook erg interessant voor andere doelgroepen, zoals architecten en aannemers. Zij kunnen hiermee snel de meest basale en noodzakelijke kennis van riolerings- en hemelwaterafvoersystemen tot zich nemen.

Op basis van ISSO-publicatie 3216

De meest recente ISSO-publicatie 3216 ‘NTR 3216 Riolering van bouwwerken’, die we eveneens in februari 2023 publiceren, ligt aan de basis van het vernieuwde Kleintje Riolering. Daarbij richt de inhoud van het Kleintje zich vooral op vuilwater- en hemelwaterafvoer binnen de perceelgrens. Die kennis kan de vakman dus gebruiken voor:
• Woningen, woongebouwen en kleine utiliteit;
• Realisatie van nieuwe riolering;
• Uitbreiding van bestaande riolering;
• Beheer en onderhoud.

Belangrijkste aanpassingen

Een concrete aanpassing is het duidelijk onder de aandacht brengen van de noodzaak om hemelwater via het eigen perceel af te voeren, en niet via een naburig perceel. In de praktijk betekent dit dat installateurs de uitvoering van HWA-systemen soms anders moeten uitvoeren dan ze gewend waren. Denk aan doorlopende dakgoten bij rijtjeshuizen, waarin de installateur nu bijvoorbeeld separatieschotten moet zetten, zodat regenwater per perceel kan worden afgevoerd.

Koppeling met ISSO-opleverprotocollen

Een andere wijziging is dat de uitzondering voor het moeten plaatsen van ontlastvoorzieningen bij grondgebonden woningen is komen te vervallen. Ook komt aan bod dat de afstand tussen ontstoppingsstukken is vergroot. Verder hebben we meteen een koppeling gemaakt naar de ISSO-opleverprotocollen, die belangrijk zijn en worden in de relatie tot de toekomstige Wet Kwaliteitsborging (Wkb).

Het geactualiseerde ISSO-kleintje Riolering is als gedrukt exemplaar of online beschikbaar via ISSO.nl.

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Geen verrassingen op 29 september: wat weten we nu?
 - Installatie Totaal
Contactgroepen Gebouw gebonden installaties, Leidinginspectie, en Industrie
 - Installatie Totaal
Nieuw ISSO-rapport verduidelijkt legionellarisico’s bij vloerverwarmingsverdelers
 - Installatie Totaal
Lomans Academy levert recordaantal technici af
 - Installatie Totaal
Installatiebranche voorlopig weinig geraakt door VS-heffingen
 - Installatie Totaal
Woningbouw vraagt systeemvernieuwing, geen symptoombestrijding
 - Installatie Totaal
Airco-installaties bereiken recordaantal van 300.000 in 2025
 - Installatie Totaal
Nefit Bosch opent eerste Experience Center in samenwerking met installateurs