Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
IT20240816 ING 021

Groei in een krimpende markt: bouwbedrijven profiteren van inkoopvoordelen en stijgende woningmarkt

De recent gepubliceerde halfjaarcijfers van bouwbedrijven BAM en Heijmans zijn hoopgevend voor andere uitvoerende bouwers. In de huidige krimpende markt kunnen vooral bouwbedrijven profiteren van inkoopvoordelen. De leveranciers van materialen kampen al enige tijd met afnemende orders en zijn daardoor sneller bereid tot prijsconcessies.

BAM en Heijmans boeken meer winst in 2024
De omzet van Heijmans steeg met 30 procent en het operationele resultaat steeg naar 7,5 procent van de omzet. BAM boekte een omzetstijging van 6 procent naar 3,1 miljard euro. Het operationele resultaat steeg hier tot meer dan 4 procent van de omzet. De cijfers, en vooral de vooruitzichten, zijn beter dan verwacht. Dat komt onder meer door een verbeterde woningmarkt.

Woningmarkt verbetert
Het aantal verkochte woningen is bij beide bouwbedrijven verder gestegen. Een begrijpelijke ontwikkeling vanwege de stabiele rente en de nog steeds grote vraag. Ook hebben kopers over het algemeen baat bij de aangepaste leennormen die 1 januari zijn ingegaan. De aantrekkende woningmarkt is ook terug te zien in een stijging van het aantal afgegeven vergunningen. In de eerste vijf maanden van 2024 werden er 28 procent meer vergunningen afgegeven dan in de eerste vijf maanden van 2023.
Toch zijn er nog zeker forse belemmeringen aan te wijzen. Zoals de netcongestie, de lange bezwaarprocedures en het gebrek aan voldoende plancapaciteit voor de komende jaren.

Bedrijfsvoering cruciaal in een krimpende markt
De bouwsector kampt momenteel met een krimpende markt (2024: -/- 3 procent ten opzichte van 2023). In zo’n krimpende markt is het voor bouwbedrijven des te belangrijker om scherp te zijn op de bedrijfsvoering. Bijvoorbeeld door een stevige risicobeheersing en het managen van projecten. Hoe minder verspilling, hoe beter het is. Maar de bouwbedrijven kunnen ook profiteren van inkoopvoordelen omdat de leveranciers van materialen door de krimp te maken hebben met teruglopende orders en daardoor eerder genegen tot concessies in prijs.

Tekst: Jan van der Doelen, ING.

 

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Ontdek een toekomst in de koude- en klimaattechniek
 - Installatie Totaal
Installateurs zien brandrisico rond feestdagen afnemen
 - Installatie Totaal
Sector zet grote stap richting circulaire standaarden voor luchtbehandeling
 - Installatie Totaal
Nieuwe voorzitter voor branchevereniging APPLiA Nederland
 - Installatie Totaal
De volgende generatie collectieve warmtesystemen begint bij het ontbijt
Verwarming en koeling
 - Installatie Totaal
Een warme kerstgroet van alle medewerkers van Installatie Totaal
 - Installatie Totaal
Technieksector waarschuwt: zonder stabiel beleid loopt tekort aan vakmensen verder op
 - Installatie Totaal
Woningbouw herstelt in 2025 en zet koers naar 100.000 nieuwe huizen per jaar