Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
IT20221027 Topsector Energie Hy Delta summary report for Miniter Rob Jetten by projectleader Julio Garcia 06 OCT 22 1024x723 0

Gasnetwerk inrichten op waterstof lijkt haalbaar

Is het bestaande Nederlandse aardgasnetwerk geschikt voor de distributie van waterstof in plaats van aardgas? En zo ja, is het voor Nederland economisch haalbaar om over te stappen van aardgas op - bij voorkeur groene - waterstof? Ja, zeggen onderzoekers van waterstofproject HyDelta op beide vragen. Deze maand presenteren zij de uitkomsten van de eerste fase van hun onderzoek (HyDelta 1). Op 6 oktober overhandigde projectleider Julio Garcia het samenvattende rapport van HyDelta 1 aan minister Rob Jetten van Klimaat en Energie, tijdens het Wind meets Gas symposium in Groningen.

Binnen HyDelta, dat door een subsidie (PPS-toeslag) van het TKI Nieuw Gas van de Topsector Energie mogelijk werd gemaakt, werken Gasunie, Netbeheer Nederland, New Energy Coalition, TNO, Kiwa en DNV samen. De partijen stelle zich tot doel om de obstakels weg te nemen die het grootschalig toepassen van waterstof in Nederland in de weg staan.

Veel toepassingsmogelijkheden

Volgens projectleider Julio Garcia (New Energy Coalition) is waterstof een energiedrager met veel toepassingsmogelijkheden: “In de industrie wordt het al gebruikt als brandstof, maar ook als grondstof bij de productie van kunstmest, amoniak, methanol en benzine. Richting de toekomst zien we grote kansen voor waterstof als vervanger van diesel, dus als brandstof voor met name zware trucks en bussen. Daarnaast denken we dat waterstof een goede vervanger kan worden van aardgas voor het verwarmen van een deel van de huizen en gebouwen in Nederland.”

Tijdens HyDelta 1 richtte het onderzoek zich op de geschiktheid van het Nederlandse aardgasnet voor waterstof, op veiligheidsvraagstukken en op het economisch perspectief dat waterstof biedt.

Geschikt voor waterstof

“We ontdekten dat de Nederlandse gasinfrastructuur erg geschikt is voor waterstof”, vertelt Garcia enthousiast. “Dat was een positieve uitkomst. Het gasnetwerk bestaat uit allerlei onderdelen: gasstations, pijpleidingen, fittingen en aansluitingen, veiligheidskleppen, meters, cv-ketels. Dat maakt dit vraagstuk wel ingewikkeld, want bij al die onderdelen moet je de vraag stellen: zijn ze geschikt voor waterstof? Het antwoord was in veel gevallen: ja.” Wel moeten standaarden en veiligheidseisen ontwikkeld worden, benadrukt hij. Lees meer

Bron: Topsector Energie

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Veel werkplekken onvoldoende voorbereid op extreme hitte
 - Installatie Totaal
MCE 2028 presenteert nieuwe uitstraling en zet industriële koeling extra in de schijnwerpers
 - Installatie Totaal
Moderne airco is energiezuiniger dan veel mensen denken
 - Installatie Totaal
Wereldprimeur: Nederlandse multifuel cv-ketel schakelt automatisch tussen aardgas, groen gas en waterstof
Verwarming en koeling
 - Installatie Totaal
Nieuwe nettarieven kunnen energierekening warmtepomp fors verhogen
 - Installatie Totaal
DUCO ontvangt opnieuw VCDO-certificaat voor duurzaam ondernemen
 - Installatie Totaal
Installatiebranche groeit weer, maar capaciteit blijft knelpunt
 - Installatie Totaal
‘Vakbeurs Energie brengt werelden bij elkaar’