Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
IT20241001 Techniek nederland waterkwaliteit

Coalitie eist meer actie voor verbetering waterkwaliteit

Een brede coalitie, bestaande uit onder meer de techniek- en bouwsector, natuur- en gezondheidsorganisaties en de drinkwatersector, roept het kabinet-Schoof op om meer aandacht te besteden aan de waterkwaliteit in Nederland. De coalitie overhandigde daarom op 24 september het Watermanifest aan een aantal leden van de Tweede Kamercommissie voor Infrastructuur en Waterstaat. Die dag debatteert de Kamercommissie over waterkwaliteit.

Meer urgentie
In het Watermanifest pleit de coalitie voor meer urgentie bij de politiek. Volgens de betrokken organisaties, waaronder Techniek Nederland, schiet het huidige beleid tekort en is er meer daadkracht nodig om de waterkwaliteit te verbeteren.

Druk op waterkwaliteit door vervuiling
In de Kaderrichtlijn Water (KRW) staat dat uiterlijk in 2027 voldoende en schoon water gegarandeerd moet zijn voor mens en natuur. Het Planbureau voor de Leefomgeving concludeert dat met het huidige Nederlandse beleid de KRW-doelen in 2027 redelijkerwijs niet meer kunnen worden gehaald. Dat kan leiden tot problemen op het gebied van drinkwater, volksgezondheid en natuur. Ook dreigen juridische en economische gevolgen, vergelijkbaar met de stikstofproblematiek.

Tien voorstellen voor verbetering
De coalitie presenteert daarom tien voorstellen om de wateropgave aan te pakken:

1. Alle sectoren moeten bijdragen aan het verbeteren van de waterkwaliteit.
2. Voldoende kaders en middelen zijn essentieel voor succes.
3. Een heldere koers en sterke leiding zijn noodzakelijk.
4. Lozingsvergunningen moeten up-to-date en KRW-proof zijn.
5. Landbouw moet toekomstbestendig en waterbewust worden.
6. Meer grip op grondwateronttrekkingen is noodzakelijk.
7. Een duidelijke aanpak voor bouwprojecten om te voorkomen dat deze stilvallen door slechte waterkwaliteit.
8. Rioolwaterzuiveringen moeten nieuwe vervuilende stoffen effectief kunnen filteren.
9. Funderingsschade door fluctuerende grondwaterstanden moet worden voorkomen.
10. Voldoende zwemlocaties voor recreanten moeten gegarandeerd worden.

Grote maatschappelijke steun
De watercoalitie, die ruim 8 miljoen Nederlanders en 35.000 bedrijven vertegenwoordigt, benadrukt dat het kabinet door moet gaan met het huidige beleid, maar dat meer daadkracht noodzakelijk is om toekomstige problemen te voorkomen.

Oplossingen
Naast deze oproep biedt de coalitie ook zelf oplossingen aan, zoals wateropslag in natuurgebieden en duurzame bouwmethoden. Een heldere koers vanuit de overheid is echter essentieel om deze initiatieven succesvol te maken.

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Energiekosten stijgen, voordeel warmtepomp neemt toe
 - Installatie Totaal
Start-ups zorgen voor frisse ideeën en nieuwe perspectieven op Chillventa 2026
Wie wordt de Ingenieur van het Jaar 2027? Vanaf 7 september kunnen kandidaten worden voorgedragen voor de Prins... - Installatie Totaal
Nominaties geopend voor Prins Friso Ingenieursprijs 2027
 - Installatie Totaal
InstallTech & Bouw moet de bouw- en installatiesector dichter bij elkaar brengen
 - Installatie Totaal
Miasin, KTC, Intercable Tools en Grid Design Solutions verhuisd
 - Installatie Totaal
Warmtenetwerk Award 2026: nomineren kan tot 21 september
 - Installatie Totaal
Waterstof opgenomen in richtlijnen voor gasinstallaties
 - Installatie Totaal
Flexicharge opent nieuwe fabriek in Den Bosch