Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht

Wie is de Mol

Wat bovenstaande met installatietechniek te maken heeft? Meer dan u denkt. Maar om het uit te leggen moet ik toch iets meer vertellen over mijn huis. Een oude woning met ensuite deuren, die voor- en achterkamer van elkaar scheiden. De achterkamer heeft minder raamoppervlak dan de voorkamer. En vanwege de manier waarop de serre is geplaatst, ook minder koude muren. Die overigens wel goed geïsoleerd zijn een paar jaar geleden. Maar daar heb ik eerder al over geschreven. Van nature is de voorkamer dus kouder dan de achterkamer. Omdat de thermostaat in de achterkamer is geplaatst, is er in principe een temperatuurverschil tussen de twee kamers. Tenminste, zolang de ensuite deuren gesloten zijn. Om een voorbeeld te geven: Staat de thermostaat ’s avonds op 20 graden, dan moeten we het IN de voorkamer met circa 17 graden doen. En als de wind op de voorgevel staat, dan kan het temperatuurverschil zelfs oplopen tot meer dan 4 graden. Een aanzienlijk verschil dus.

We stoken op aardgas. Zoals de meeste Nederlanders. Maar eigenlijk zou ik graag helemaal overgaan op elektrisch. Een ALL-electric woning dus. Ook voor verwarming. Dus daarom ben ik me gaan verdiepen in Infrarood panelen. Van de producent ThermIQ heb ik nu een paneel op proef. Normaliter worden de panelen aan het plafond bevestigd, maar voor de proef heb ik hem verrijdbaar in de voorkamer staan. En u raadt het al… bij Wie is de Mol gaat ie aan.

Hij staat dan continu op vol vermogen (1100 Watt) elektriciteit in warmtestraling om te zetten. Het paneel is in deze test dus niet gekoppeld aan een thermostaat. Ik moet zeggen: het is beslist een behaaglijke warmtebron. Je zou het een klein beetje kunnen vergelijken met de voelbare warmte van een winterzonnetje. Het grappige van stralingswarmte is nu, dat je 17 graden met infraroodstraling als warmer ervaart dan 20 graden in de kamer met gewone radiatorverwarming. Als je vanuit de voorkamer (17 graden) naar de achterkamer loopt (20 graden), lijkt het alsof je een iets koelere ruimte binnen stapt. Terwijl dat op basis van luchttemperatuur dus allerminst het geval is. Omdat verwarmen met infrarood dus een lagere thermostaatinstelling behoeft, kan men in totaal toch kosten besparen in vergelijking met gasverwarming. Althans, dat zou blijken uit enkele echte testopstellingen. Voor als nog kan ik dat haast niet geloven.. klinkt als te mooi om waar te zijn. Maar in ieder geval vind ik IR panelen voor verwarming erg interessant… maar nu eerst Wie is de Mol kijken. Bij 17 graden.

Ook interessant
 - Installatie Totaal
ATAG en Brink benoemen Emiel Holthof tot commercieel directeur Verwarming & Ventilatie
 - Installatie Totaal
Gebouwtechnologie Nederland officieel van start als gezamenlijke stem van de sector
 - Installatie Totaal
Dooi legt verborgen vorstschade bloot in woningen en gebouwen
 - Installatie Totaal
ISSO brengt circulair installeren praktisch in kaart
 - Installatie Totaal
Sneeuw en ijs grootste winterrisico voor buitenunits warmtepompen
 - Installatie Totaal
Meer dan een derde van Nederland houdt de thermostaat in de winter op 19 graden
 - Installatie Totaal
Techniekwerkgevers laten mbo-eis vaker los
 - Installatie Totaal
Installateurs voorbereid op winterse cv-storingen