Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
IT20250916 Rexel WEB

10 vragen en antwoorden rondom energiemanagement

Wat is een EMS precies? Wat zijn de belangrijkste uitdagingen bij implementatie? De specialisten van Rexel geven antwoord!

1. Wat is energiemanagement?
Sjors: “Energiemanagement is het geautomatiseerd optimaliseren van energiestromen, zowel residentieel als zakelijk. De beweegredenen om met energiemanagement aan de slag te gaan kunnen verschillen, maar het principe is hetzelfde.”

2. Wat is een EMS en wat zijn de belangrijkste componenten?
Dennis: “Een EMS is slimme software (vaak met hardware) die verbruik, opwek en opslag optimaliseert. Het helpt bij het balanceren van vraag en aanbod, het verlagen van (energie)kosten en het verbeteren van duurzaamheid door efficiënter gebruik van beschikbare energiebronnen.”

3. Waarom is energiemanagement nodig?
Roel: “Er zijn veel redenen: van optimaal gebruik van opgewekte energie en je dynamisch contract tot het vermijden van verzwaring van de hoofdaansluiting. Inzicht en een energieprofiel zijn cruciaal om geautomatiseerd te sturen en goede keuzes te maken voor toekomstige grootverbruikers.”

Sjors: “Voor bedrijven is energiemanagement steeds minder een keuze: het is nodig om te voldoen aan Europese (Paris Proof) eisen en zo groen mogelijk te opereren.”

Dennis: “Het helpt ook bij netcongestie. Hoewel netbeheerders miljarden investeren, is dat niet genoeg. Flexibel stroomgebruik wordt belangrijker, en energiemanagement levert daar een grote bijdrage aan.”

IT20250916 Rexel WEB Dennis Groot
Dennis
IT20250916 Rexel WEB Roel Groot
Roel
IT20250916 Rexel WEB Sjors Groot
Sjors
1 van 3

4. Welke vormen van energiemanagement zie je al in het alledaagse leven?
Sjors: “Energiemanagement zit al in ons dagelijks leven, zoals load balancing op laadpleinen, een soort ‘EMS light’. Optimalisatie van stroomverbruik zien we steeds vaker in gebouwen.”

Dennis: “Denk aan handelen via dynamische contracten, het managen van eigen opgewekte energie met een batterij, en in de woningmarkt het slim aansturen van de warmtepomp.”

5. Hoe hebben energiemanagementsystemen zich de afgelopen 5 jaar ontwikkeld?
Sjors: “Er zijn nu veel meer aanbieders en meer ICT komt erbij, waardoor cybersecurity belangrijker is geworden. Ook maken EMS-leveranciers hun oplossingen vaker open, al is er nog een lange weg te gaan.”

6. Wat zijn nu de uitdagingen bij implementatie van een EMS?
Dennis: “Interoperabiliteit en standaardisatie zijn grote uitdagingen. Open, universele standaarden en samenwerking tussen aanbieders zijn cruciaal, zodat systemen ook na updates blijven werken.”

Sjors: “Voor installateurs komt er veel bij: een EMS installeren is bijna een IT-klus. Training is nodig.”

7. Hoe kunnen energiemanagementsystemen bijdragen aan de duurzaamheids- en milieudoelstellingen van een bedrijf?
Roel: “Inzicht is de eerste stap. Met een EMS zie je je verbruik, stuur je bij en verlaag je CO2.”

Dennis: “Grote verbruikers hebben een plicht tot onderzoek/rapportage en moeten maatregelen met <5 jaar terugverdientijd uitvoeren. Monitoring is cruciaal. Label A haal je niet zonder EMS.”

8. Welke technologieën of innovaties zijn upcoming?
Dennis: “Er wordt door veel EMS-aanbieders gewerkt aan compatibiliteit en merkonafhankelijkheid. In de praktijk zitten daar toch nog wel haken en ogen aan. Het is dan ook belangrijk dat de markt daaraan blijft werken.”

9. Hoe zien EMS-systemen er over 10 jaar uit?
Dennis: “Hopelijk is het dan echt plug-and-play, merkonafhankelijk dankzij uniforme protocollen, net als verlichting via elke smartphone.”

Roel: “En cybersecurity is dan sterk verbeterd: robuuste systemen, bestand tegen cyberaanvallen.”

10. Hoe ondersteunt Rexel bedrijven op het gebied van energiemanagement?
Roel: “We achterhalen de echte klantvraag. Soms is bijvoorbeeld een EMS slimmer dan een batterij. Het is complex maatwerk, waarvoor we met diverse partners meedenken.”

Sjors: “Er is een overload aan batterijen en energiemanagementsystemen. Wij trechteren de opties en leveren kant-en-klare oplossingen voor installateurs.”

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Groothandel Tibuplast wordt branchepartner van Techniek Nederland
Zwaar tilwerk is volgens de werkvloer vooral iets voor mannen, maar bij afwerking en klantcontact wijzen werkenden in bouw, techniek en logistiek juist vaker naar vrouwen. En de leiding? Driekwart vindt dat het niet uitmaakt of daar een man of een vrouw staat. Dat blijkt uit onderzoek ... - Installatie Totaal
Onderzoek naar beeldvorming over mannen en vrouwen in de bouw
 - Installatie Totaal
HEATEXPO 2026 verbindt installateurs met Duitse projectpartners
 - Installatie Totaal
Installatie Totaal wederom meest gelezen vakblad
 - Installatie Totaal
Meer dan 500 nieuwe milieuverklaringen toegevoegd aan Nationale Milieudatabase
 - Installatie Totaal
NEN publiceert technische afspraak voor slimme warmtepompen
 - Installatie Totaal
Lumeco wint Wecycle Award voor inzameling afgedankte armaturen
 - Installatie Totaal
Nationale Energie Week trekt ruim 22.500 professionals