Nieuwsplatform voor de installatiebranche

Terug naar overzicht
IT2026012 Workadministration 1571 x 834 px

Werken over de grens: grip op meldingen en documenten

Van klus naar verplichtingen: wat wordt er gevraagd?

Tijdelijk werken in een ander land binnen Europa biedt kansen voor installatiebedrijven, maar brengt ook aanvullende verplichtingen met zich mee. In de praktijk verloopt dit vaak lange tijd zonder problemen, totdat een opdrachtgever of toezichthouder vraagt om meldingen en bewijsstukken. Op dat moment moet een installatiebedrijf direct kunnen aantonen dat de melding op tijd is gedaan en dat de vereiste documenten per medewerker en project beschikbaar zijn.

Bewijs op locatie: het dossier moet kloppen

Concreet betekent dit dat een installatiebedrijf niet alleen de lokale veiligheidswetgeving moet volgen, maar dat op de werklocatie vaak een (digitaal) bewijsdossier wordt gevraagd met meldingen, documenten en vergunningen. Welke onderdelen daarin verplicht zijn, verschilt per land en per situatie. In de praktijk gaat het regelmatig om documenten in de lokale taal en in een voorgeschreven format.

Meldplicht vooraf: elk land eigen portaal

In veel EU-landen moeten werkzaamheden vooraf worden gemeld via een landelijk portaal. Denk aan de meldplicht in Nederland, de SIPSI-melding in Frankrijk en de RUT-melding in Denemarken. De vereisten verschillen per land, waardoor voorbereiding noodzakelijk is.

Extra eis: beroepserkenning en registraties

In sommige EU-landen is voor installatiewerk vooraf een beroepserkenning of registratie nodig. In Oostenrijk geldt dit bijvoorbeeld voor bepaalde werkzaamheden. Dit soort trajecten vraagt vaak om aanvullende bewijsstukken.

Te laat starten: vertraging, vragen en correcties

Meldingen en aanvragen kennen vaste termijnen en kosten voorbereiding. Wanneer dit pas wordt opgepakt vlak voor vertrek of tijdens de uitvoering, kan een ontbrekende melding of een onvolledig dossier leiden tot vertraging, aanvullende vragen of correcties. In sommige gevallen volgen boetes of wordt het werk (tijdelijk) stilgelegd.

Ketenverantwoordelijkheid: opdrachtgever kan meebetalen

Ook opdrachtgevers kunnen in bepaalde situaties worden aangesproken, omdat zij mede verantwoordelijk kunnen zijn voor naleving in de keten. Dat kan leiden tot extra druk tijdens het project en onverwachte discussies over verantwoordelijkheid en planning.

Waarom het misgaat: versnippering per land

Volgens Arjen Mekelenkamp, oprichter van WorkAdministration.com, zit het probleem vooral in versnippering. Hij begeleidt sinds 2009 dagelijks Nederlandse installatiebedrijven bij tijdelijk werk over de grens. “In 2026 werken bedrijven nog steeds met een veelheid aan formulieren, portalen en bewijsstukken per land, vaak in de lokale taal en niet altijd eenvoudig terug te vinden. Daardoor is het risico groot dat er iets ontbreekt op het moment dat erom wordt gevraagd.”

De oplossing: alles in één systeem, in begrijpelijke stappen

WorkAdministration heeft hiervoor software ontwikkeld die meldingen en documentvereisten per land samenbrengt in één overzichtelijke werkwijze. Per project en per medewerker wordt inzichtelijk gemaakt welke stappen nodig zijn, welke documenten moeten worden toegevoegd en welke onderdelen aantoonbaar beschikbaar moeten zijn. Daarmee hoeven bedrijven niet langer per land losse formulieren en portalen af te zoeken, maar werken zij vanuit één systeem met een duidelijke structuur en ondersteuning via een Nederlandstalige helpdesk. In plaats van zelf in meerdere talen in verschillende portalen te werken, kunnen bedrijven meldingen en aanvragen via WorkAdministration laten begeleiden.

Installatiebedrijven kunnen WorkAdministration bellen of mailen voor uitleg, zodat zij precies weten wat, hoe en wanneer zij moeten voorbereiden. 

Kijk hier voor meer info.

Ook interessant
 - Installatie Totaal
Een slimme dimmer met een stijlvol display
Elektrotechniek en gebouwbeheer
 - Installatie Totaal
JA Solar introduceert nieuwe batterijoplossingen en TOPCon-modules
Zonne-energie
 - Installatie Totaal
Condair DL voldoet aan BREEAM-eisen voor adiabatische bevochtiging
Ventilatie en luchtbevochtiging
 - Installatie Totaal
Inregelen? Dat doet de verdeler voortaan zelf
Meet- en regeltechniek
Verwarming en koeling
 - Installatie Totaal
Eén slim systeem voor duurzaam comfort
Meet- en regeltechniek
Verwarming en koeling
 - Installatie Totaal
Vloerverwarmingssystemen voor renovatie geschikt bij beperkte opbouwhoogte
Verwarming en koeling
 - Installatie Totaal
SCHELL ontvangt twee German Brand Awards voor sanitairtechniek en digitale armaturen
Sanitair
 - Installatie Totaal
Henco Pro-Flow Manifold zet nieuwe standaard voor sanitaire verdelerunits
Verwarming en koeling