De rails onder de rails
Onder de sporen van Amsterdam Centraal
“Onze kernmarkt is Europa, maar wij opereren ook wereldwijd.” De organisatie heeft ruim 50 jaar ervaring op het gebied van bevestigings- en geluiddempingssystemen. Producent/leverancier van systemen voor bevestiging en geluiddemping MÜPRO heeft 7 vestigingen in Duitsland, wereldwijd 12 dochtermaatschappijen (waaronder MÜPRO Nederland) en meer dan 20 distributeurs. Op het gebied van systeemrails levert MÜPRO een drietal variëteiten: MPC, MPR en MPT. De eerstgenoemde is geschikt voor alle typen montage; MPR is ook geschikt voor alle typen montage, maar onderscheidt zich in snelle montage en vertanding in de railsleuf. Het MPT-systeem is sterk bij grote belastingen en overspanningen, waarbij men te allen tijde een railsleuf ter beschikking heeft. “Alle drie de typen hebben wij toegepast op het Centraal Station in Amsterdam” vertelt Roland Bottenheft, vertegenwoordiger regio Amsterdam e.o. voor MÜPRO. “We hebben het hier over de aanleg van een totaal railsysteem voor de Poortvrije Passage, het complex van winkels, kiosken en horeca onder het station - een project van enorme omvang. De constructies in het CS worden nu gemonteerd; vervolgens worden de technische installaties eraan bevestigd: leidingen voor centrale verwarming, elektriciteit, sprinklersysteem, koelwater, enzovoort.” De eerste fase van het project, de Westpassage, is inmiddels afgerond. MÜPRO is daar van juli tot december 2014 mee bezig geweest. Met de tweede fase (Oost) is men momenteel bezig.
De kracht van volop voorraad
“Ook de blauwe bewegwijzeringborden in de Poortvrije Passage worden bevestigd aan MPT systeemrails. Dat is maatwerk. Aangezien het bij die borden niet gaat om een standaard constructie, hebben wij voor de bevestiging onze eigen standaard rails daar volledig op aangepast.” “Wat een klant ook op maat nodig heeft, wij kunnen het maken” legt Edwin Slobben uit. “Dat is ook onze kracht. Productie vindt plaats in Duitsland en we hebben een grote bulkvoorraad, zowel in Kerkrade als in Duitsland. Hier hebben wij volop standaard lengtes liggen. Uiteindelijk gaat het erom dat wij het kúnnen. Je kunt voor een project immers de systeemrails in lengtes aanleveren óf op maat gezaagd en gecodeerd – wij bieden onze klant ook dat laatste.” Voor het omvangrijke project op Amsterdam Centraal Station is Roland Bottenheft benaderd door opdrachtgever Kondor Wessels. Roland Bottenheft: “Dan ga je met de mensen van Kondor Wessels samen zitten en houdt constructievergaderingen. Als MÜPRO maken wij zelf tekeningen, en geven een idee hoe te monteren. Dan komen de adviseurs, architecten, ingenieurs en installateurs aan tafel. In overleg met de opdrachtgever wordt dan gekozen voor de juiste systeemrail met het oog op de betreffende belasting – en aspecten als trilling, krachten en windbelasting. Je praat in dergelijke gevallen over enorme aantallen, en wie kan dat op relatief korte termijn leveren? Daar zijn wij zoals gezegd sterk in.”
Ontzorgen tot het uiterste
Hij vertelt dat de systeemrails voor de Poortvrije Passage in speciale lengtes zijn aangeleverd. “We hebben ze als raster opgehangen aan het plafond, dat totaal trillinggedempt is, in blokken van 60 centimeter. Dus iedereen die iets moet ophangen, kan het daaraan kwijt. Wat betreft het plafond is dat wel een investering in tijd, maar vervolgens kun je daardoor veel tijd terug gaan winnen. Het gaat om veelvuldige afstemmingen met andere partijen; leveranciers, installateurs, enzovoort. Elk aspect dat daarbij ter sprake komt, heeft te maken met het railsysteem. Om die totale constructie heen is de plenumbak aangebracht, de luchtdoorgang, ter voorkoming van doorslag in het geval van brand naar de winkels. Dat is een ingewikkelde en bewerkelijke constructie, die echter door Müpro volledig is voorbewerkt om snel en makkelijk te monteren.” Alles voor dit project wordt door MÜPRO in CAD aangeleverd, ook ten behoeve van de montageploegen. Roland Bottenheft: “Zo kunnen wij de klant enorm ontzorgen. We bieden zowel technische ondersteuning en planning als het zagen van systeemrails, prefab constructie en anker- en railberekening. Het railberekeningsadvies is opgesteld volgens de nieuwe Eurocode 3. Dat zijn stuk voor stuk elementen waarmee wij extra service geven, zoals een overzichtelijke codering van de systeemrails voor de verschillende locaties in de bouwtekening en op de bouwplaats. Zeker bij complexe projecten van een dergelijke omvang is het van groot belang om niets aan het toeval over te laten. Daarom is onze aanpak daar dan ook te allen tijde volledig op gericht.”